Máte horečku, i když vás nic netrápí?

Horečku jsme měli asi každý z nás alespoň jednou za život. Především v zimě, za nepříznivého počasí, není divu, když nás potrápí rýma, kašel a zvýšená teplota. Pokud nás ale chřipka netrápí, a my přesto ale máme horečku z neznámých příčin, je to poněkud zvláštní. Mnohdy totiž ani lékaři neodhalí její příčinu, i když dostupnost laboratorních vyšetření je čím dál lepší. Doktoři pak hledají skrytá zánětlivá onemocnění či další diagnózy, které by mohly za horečkou stát.

Naše tělo si udržuje stálou tělesnou teplotu, což má za následek cílenou tělesnou rovnováhu. Jestliže se teplota vychýlí z normálu, vždy to znamená změnu chování našich buněk, enzymů, a mnohdy i celých orgánů. Pokud nám v těle začne působit nějaká infekce, nádorové onemocnění či zánět, postižená část těla spustí jakýsi poplach v podobě horečky. Je to vlastně takový způsob, jak se tělo brání množícím se mikrobům, a vynaloženým úsilím se teplota zvýší.

Zvýšené hodnoty pak mnohem rychleji a efektivněji bojují s infekcí, proto je zvýšená teplota vítána, a do 39°C také tolerována. Pokud však teplota přesáhne 40°C, je dobré ji začít snižovat, aby nedošlo ke zbytečné dehydrataci organismu a dalším zbytečným obtížím, které by dokonce mohly ohrozit náš život. Například srdeční porucha by mohla mít za následek krevní sraženiny, které ucpávají cévy. Ale ohrožen by mohl být také celý nervový systém, což by se projevovalo například halucinacemi či výpadky vnímání.

Horečky se někdy mohou objevovat v periodických cyklech, což se nejčastěji stává u dětí. U nich horečka zmizí stejně rychle, jako se objevila. Může to být následek špatné imunity, takže se málokdy prokáže infekční původ. Horší to je u dospělých. Pokud se u nich objevují periodické horečky, tak snadno nevymizí. To je pak signálem, že se již rozvinula porucha imunitního systému. Napadené tkáně mohou způsobit i chronické záněty, ale projevy mohou být různé, záleží vždy na rozsahu onemocnění.Vždy je to však varovný signál, že se v těle děje něco vážného.

Při horečce je však vždy potřeba navštívit lékaře, aby vyloučil jiná závažná onemocnění.